Hoppa till sidans innehåll

2011/12


Regler för subventionering av anmälningskostnad.
Pingisligan subventioneras med 100% av kostnaden samt viss sponsring av mästerskapstävlingar. Nytt för i år är att alla övriga tävlingar får spelaren stå för 100% av anmälningskostnaden. Sjömarkens BTK betalar vanligtvis hela fakturan till tävlingens arrangör, och fakturerar sedan regelbundet medlemmarna för anmälningskostnader.

 

För tidigare spelade tävlingar se menyn till vänster.

 

Tävlingar 2011/2012

         
20-21 Aug Öresundspelen i Malmö Klasser Kostnad Placering
  Karl Johansson P12 P13 270:-  5,17
  Jacob Oskarsson P12 P13 270:-  5,9
  Adam Larsson P12 P13 270:-  5,17
  Alexander Karlsson P12 P13 270:-  9,17
  Andreas Larsson P12 P13 270:-  -,17
  Emma Söderlund DJ20 DS1 ? 1,3
  Simon Söderlund P14 P15 ? 3,5
  Hemsida      
  Inbjudan      
  Lottning      
  Resultat      
         
26-28 Aug Växjö GP Klasser Kostnad Placering
  Jacob Oskarsson P12 P13 350:-  17,9
  Karl Johansson P12 P13 350:-  9,-
  Amadeus Qfvarnström HJ17 HJ20 300:-  -,17
  Emma Söderlund DJ17 DJ20 300:-  5,-
  Hemsida      
  Inbjudan      
  Lottning      
  Resultat      
         
3-4 Sep Halmstad Masters Klasser Kostnad Placering
  Adam Larsson P12 P13  320:-  9,17
  Andreas Larsson P12 P13  320:-  -,-
  Alexander Karlsson P12 P13  320:-  -,-
  Jacob Oskarsson P12 P13  320:-  9,-
  Karl Johansson P12  160:-  9
  Simon Söderlund P14 P15 HS2  300:-  1,-,-
  Emma Söderlund D20 DS1  280:-  -,9
  Amadeus Qfvarnström HJ17 HS2  280:-  -,-
  Hemsida      
  Inbjudan      
  Lottning      
  Resultat      
         
10-11 Sep Fästningsslaget Varberg Klasser Kostnad Placering
  Jacob Oskarsson P12 P13  260:-  5,-
  Mikael Oskarsson H2  140:-  -
  Karl Johansson P12 P13  260:-  9,-
  Adam Larsson P12 P13  260:-  5,5
  Andreas Larsson P10 P12  280:-  3,9
  Alexander Karlsson P12 P13  260:-  -,-
  Andreas Pettersson HJ17 H2  280:-  -,-
  Hemsida      
  Inbjudan      
  Lottning      
  Resultat      
         
24-25 Sep Stonecastle Open Borgstena Klasser Kostnad Placering
  Adam Larsson P12 P13  200:-  2,3
  Andreas Larsson P10 P12  200:-  1,-
  Hugo Bohlin P10    3
  Alexander Karlsson P12 P13  200:-  5,-
  Mikael Oskarsson H1 H2  240:-  -,-
  Jakob Oskarsson P12 P13  200:-  5,5
  Stefan Ohlsson H3  120:-  3
  Amadeus Qfvarnström HJ17 HJ20 H1 H2  480:-  -,-,-,5
  Hemsida      
  Inbjudan      
         
1 Okt Intersport Cup - Boråshallen Klasser Kostnad Placering
  Karl Johansson P12 P14  200:-  1,2
  Alexander Karlsson P12 P14  200:-  5,-
  Jacob Oskarsson P12 HS4  220:-  3,-
  David Oskarsson P15 HS4  220:-  -,-
  Andreas Larsson P10 P12  200:-  5,9
  Adam Larsson P12 P14  200:-  2,5
  Shaunie Bidersten F12 F14  200:-  -,-
  Filippa Gustafsson F12  100:-  5
  Stefan Ohlsson HS3 HS4  210:-  -,-
  Hemsida      
  Inbjudan      
  Resultat      
         
8-9 Okt Lekstorps Höstpool/Ladyloop Klasser Kostnad Placering
  John Gerdin P9 95:-  7
  Carl Gerdin P9 95:-  6
  Amadeus Qfvarnström H17 H20 200:-  1,3
  Shaunie Bidersten F12 F13 260:-  3,5
  Emma Söderlund DJ17,DJ20 280:-  1,3
  Hemsida      
  Inbjudan/ Inbjudan      
         
8-9 Okt McDonalds Open i Falköping Klasser Kostnad Placering
  Jacob Oskarsson P12 P13  250:-  9,9
  Amadeus Qfvarnström H1 HJ20  200:-  -,-
  Karl Johansson P12 P13  250:-  9,17
  Alexander Karlsson P12  150:-  9
  Andreas Larsson P12  150:-  -
  Adam Larsson P12  150:-  5
  Hemsida      
  Inbjudan      
         
15 Okt Pingisligan 1 i Ulricehamn Klasser Kostnad Placering
  Carl Gerdin P9  50:-  3 A
  John Gerdin P9  50:-  3 B
         
15-16 Okt STAG Onsalapoolen Klasser Kostnad Placering
  Carl Gerdin P9 P10  180:-  -,-
  John Gerdin P8 P9  180:-  3,-
  Karl Johansson P12 P13  180:-  2,1
  Emil Fröjd P12 P13  180:-  -,-
  Hemsida      
  Inbjudan      
         
15-16 Okt Region Top-12 Väst - Arvika Klass Kostnad Placering
  Emma Söderlund DJ17 - nr 4  300:-  1
  Adam Larsson P13 - nr 11  300:-  11
  Jacob Oskarsson P13 - nr 12  300:-  10
  Hemsida      
  Inbjudan      
         
3-6 Nov Ängby International i Sth Klasser Kostnad Placering
  Andreas Larsson P12  200:-  
  Adam Larsson P12  200:-  
  Emma Söderlund DJ17 DJ20 DS  650:-  
  Amadeus Qfvarnström HJ17 HJ20  300:-  
  Hemsida      
  Inbjudan      
         
5-6 Nov Fästningsspelen Kungälv Klasser Kostnad Placering
  Carl Gerdin P9  120:-  
  John Gerdin P9  120:-  
  Karl Johansson P12 P14  240:-  
  Emil Fröjd P12 P14  240:-  
  Filip Fröjd P10 P12  240:-  
  Filippa Gustafsson F12  120:-  
  Hemsida      
  Inbjudan      
         
12-13 Nov DM 2011 i Herrljunga Klasser Kostnad Placering
  Adam Larsson P12, dubbel P12 med Jakob Oskarsson,P11, P13    
  Andreas Larsson P10, P12, dubbel P12 med Andreas Bengtsson i Sandared, P9,P11    
  Alexander Karlsson P11,P13    
  Karl Johansson P12,P14, dubbel P15 med Simon Söderlund, P13    
  Shaunie Bidersten F12    
  Jakob Oskarsson P12,P14, dubbel P12 med Adam Larsson, P13    
  Mikael Oskarsson HS, H40    
  Emma Söderlund DS, Mixed med Amadeus Qfvarnström    
  Amadeus Qfvarnström HJ17. HJ20, HS, dubbel med Simon Söderlund, mixed med Emma Söderlund    
  Carl Gerdin P9    
  John Gerdin P9    
  Hemsida      
  Inbjudan      
         
19-20 Nov Skövdeträffen 2011 Klasser Kostnad Placering
  Shaunie Bidersten F12, F13 180:-  
  Hemsida      
  Inbjudan      
         
19-20 Nov Varbergsspelen Klasser Kostnad Placering
  Jakob Oskarsson P12,P13 260:-  
  Adam Larsson P12,P13 260:-  
  Andreas Larsson P12,P10 280:-  
  Alexander Karlsson P12,P13 260:-  
  Karl Johansson P12,P13 260:-  
  Hemsida      
  Inbjudan      
         
26-27 Nov Askims Jultävling (Frölunda i år) Klasser Kostnad Placering
  Karl Johansson P12Ö,P14Ö 240:-  
  Emil Fröjd P12Ö,P12B 240:-  
  Filip Fröjd P10 120:-  
  Hemsida      
  Inbjudan      
         
10 Dec Pingisligan omg 2 i Sandared Klasser Kostnad Placering
  John Gerdin P9 50:-  
  Carl Gerdin P9 50:-  
  Oscar Qvist P11 50:-  
  Charlie Falck P9 50:-  
  David Roos P9 50:-  
  Filip Fröjd P11 50:-  
  Hemsida      
  Kl 09.00 P9 - Samling 08.30 Kl 12.00 P11 - Samling 11.30 - Kom i TID!!!    
         
10-11 Dec Västsvenska mästerskapen Partille Klasser Kostnad Placering
  Karl Johansson P12 160:-  
  Adam Larsson P12 160:-  
  Andreas Larsson P12 160:-  
  Hemsida      
  Inbjudan      
         
17 Dec Särö-smashen Klasser Kostnad Placering
  Carl Gerdin P9 90:-  
  John Gerdin P9 90:-  
  Emil Fröjd P12, P13 180:-  
  Filip Fröjd P10 P11 180:-  
  Filippa Gustafsson F12 F14 180:-  
  Hemsida      
  Inbjudan      
         
6 Jan Ciderspelen Herrljunga Klasser Kostnad Placering
  Emil Fröjd P12,P13 200:-  
  Filip Fröjd P10,P11 240:-  
  Karl Johansson P12,P13 200:-  
  Filippa Gustafsson F12,F14 240:-  
  Carl Gerdin P9 80:-  
  John Gerdin P9 80:-  
  Hemsida      
  Inbjudan      
         
6-8 Jan Värendsspelen Växjö Klasser Kostnad Placering
  Karl Johansson P12 200:-  
  Hemsida      
  Inbjudan      
         
7-8 Jan Rudalens Nyårstrofé Heden Gbg Klasser Kostnad Placering
  Carl Gerdin P9 90:-  
  John Gerdin P9 90:-  
  Filip Fröjd P10,P12 180:-  
  Emil Fröjd P12,P14 180:-  
  Hemsida      
  Inbjudan      
         
14-15 Jan STAG Tölöträffen Klasser Kostnad Placering
  Alexander Karlsson P12,P13 220:-  
  Adam Larsson P12,P13 220:-  
  Andreas Larsson P11 110:-  
  Hemsida      
  Inbjudan      
         
21-22 Jan Söderspelen Borås Klasser Kostnad Placering
  Adam Larsson P12,P13 285:-  
  Andreas Larsson P10,P12 350:-  
  Alexander Karlsson P12,P13 285:-  
  Karl Johansson P12,P13 285:-  
  Amadeus Qfvarnström HJ17,H2,HJ20,H1 560:-  
  Yi Jie He DSE,DJ20 425:-  
  Filip Fröjd P10 175:-  
  Emil Fröjd P12 175:-  
  Hemsida      
  Inbjudan      
         
28 Jan Pingisligan nr 3 i B-hallen Boråshallen Klasser Kostnad Placering
  Carl Gerdin P9 50:-  
  John Gerdin P9 50:-  
  David Roos P9 50:-  
  Filip Fröjd P11 50:-  
  Oscar Qvist P11 50:-  
  Emil Fröjd P13 50:-  
         
28-29 Jan MBTK-Trofen i Mölndal Klasser Kostnad Placering
  Adam Larsson P12 125:-  
  Andreas Larsson P10,P12 225:-  
  Alexander Karlsson P12 125:-  
  Emil Fröjd P12 125:-  
  Filip Fröjd P10 100:-  
  Karl Johansson P12,P13 225:-  
  Shaunie Bidersten F12 125:-  
  Hemsida      
  Inbjudan      
         
11 Feb Trollungen 2012 - Trollhättan Klasser Kostnad Placering
  Carl Gerdin P9 100:-  
  John Gerdin P9 100:-  
  Hemsida      
         
11-12 Feb TTEX Västkustspelen Klasser Kostnad Placering
  Alexander Karlsson P12 140:-  
  Adam Larsson P12 140:-  
  Andreas Larsson P10,P12 280:-  
  Emil Fröjd P12 140:-  
  Filip Fröjd P10 140:-  
  Karl Johansson P12 140:-  
  Hemsida      
  Inbjudan      
         
24-26 Feb Safirs Intern. - Örebro Klasser Kostnad Placering 
  Amadeus Qfvarnström HE,H20,H17    
  Adam Larsson P11    
  Andreas Larsson P11    
  Emma Söderlund DE,DJ20,D17    
  Ida Söderlund DE,D1,DJ20    
  Alexander Karlsson P11    
  He Yijie DE,DJ20    
  Hemsida      
  Inbjudan      
         
25 Feb Pingisligan 4 i Mariedalstugan Klasser Kostnad Placering
  Carl Gerdin P9    
  John Gerdin P9    
  David Roos P9    
  Oscar Qvist P11    
  Charlie Falck P9    
         
25-26 Feb STAG Onsalaspelen  Klasser Kostnad Placering
  Karl Johansson P14,P15 180:-  
  Hemsida      
  Inbjudan      
         
3-4 Mars Askim Cup Klasser Kostnad Placering
  Shaunie Bidersten F12,F14 240:-  
  Filippa Gustafsson F12,F14 240:-  
  Carl Gerdin P9 120:-  
  John Gerdin P9 120:-  
  Hemsida      
  Inbjudan      
         
10-11 Mars Rudalen Cup Klasser Kostnad Placering
  Emil Fröjd P12,P14 180:-  
  David Roos P9 90:-  
  Carl Gerdin P9 90:-  
  John Gerdin P9 90:-  
  Hemsida      
  Inbjudan      
         
17 Mars Sjömarkenspelen Klasser Kostnad Placering
  Carl Gerdin P9,P11    
  John Gerdin PF8,P9    
  Filip Fröjd P11    
  Emil Fröjd P13    
  Shaunie Bidersten F13    
  David Roos PF8    
  Alexander Karlsson P11,P!3    
  Oscar Qvist P11    
  Cajsa Claesson F11    
  Andreas Larsson P11,P13    
  Adam Larsson P11,P13    
  Elvira Söderlund F9    
  Linn Johansson F9    
  Alice Hellgren F9    
  Hemsida      
  Inbjudan      
         
24 Mars Vårpokalen i Grästorp  Klasser Kostnad Placering
  Carl Gerdin P9,P10,P11    
  John Gerdin P8,P9,P10    
  David Roos P8    
  Hemsida      
  Inbjudan      
         
31/3-1/4 Oden Cup - Falköping Klasser Kostnad Placering
  Emil Fröjd P12P,P12C,P13C    
  Filip Fröjd P10P,P11C,P10C    
  Alexander Karlsson P12Lag med Adam    
  Adam Larsson P12Lag med Alexander    
  Andreas Larsson P10Lag med Simon Hansson Skövde    
  Karl Johansson P14P,P13C,P12C    
  Hemsida      
  Inbjudan      
         
21-22/4 Stockholmsspelen Klasser Kostnad Placering
  Carl Gerdin P9    
  John Gerdin P8,P9    
  Hemsida      
  Inbjudan      
         
12-13/5 Partillebospelen Klasser  Kostnad  Placering 
  Karl Johansson P13,P15     
  David Roos P9    
  Carl Gerdin P9    
  John Gerdin P9    
  Hemsida      
  Inbjudan      
Uppdaterad: 07 JUN 2016 21:13 Skribent: Peder Gerdin

Våra sponsorer

Ljusexperten
Optidev
citygrosslogohoger

 

Sjömarkenskolan - vinnare av Bästa Fyran i bordtennis 2005, 2010 o 2011!!! Aldrig någon skola som vunnit två ggr i rad, eller 3 ggr totalt under tävlingens 40-åriga historia.

 

Postadress:
Sjömarkens BTK - Bordtennis
Catrin Söderlund, Fjällvägen 6
51840 Sjömarken

Kontakt:
Tel: 0739918518
E-post: This is a mailto link

Se all info